polskie-wody

Zdalne nauczanie – Gumisie

NASZA PLANETA ZIEMIA

„Ekolog” – wyjaśnienie pojęcia. Zwrócenie uwagi, że każdy z nas może być ekologiem. Co to jest ekologia – definicja dla dzieci

Ekologia jest jedną z nauk która najprościej rzecz ujmując zajmuje się przyrodą – czyli wszystkim, co nas otacza.

Ekologia w dosłownym tłumaczeniu z języka greckiego oznacza naukę o domu. Środowisko to przecież nasz dom – miejsce, w którym żyjemy. To właśnie w nim dorastamy, uczymy się nowych rzeczy. Ekologia bada wszystkie zależności pomiędzy każdym organizmem zamieszkującym nasze środowisko. To znaczy, że w jej zakres wchodzą oddziaływania nie tylko ludzi ale również zwierząt oraz roślin.

Co to znaczy być Eko

Osoby, które nazywają swój styl życia ekologicznym dbają o nasz dom, czyli środowisko. Nie krzywdzą innych zwierząt, dbają o rozwój roślin, segregują odpady. Ogólnie mówiąc jest to dbanie o środowisko. Aby być Eko należy wykonywać m.in. takie czynności:

• wyrzucać śmieci do kosza, nie na ulicę czy pod nogi,
  • nie wyrzucać jedzenia,
  • myć owoce i warzywa przed ich spożyciem,
  • gasić światło, gdy wychodzimy z pomieszczenia,
  • sprzątać po psie.

Istnieje jeszcze wiele innych rzeczy, dzięki którym przyczyniamy się do naprawy naszego domu – środowiska. Jednak te wymienione powyżej należą do najistotniejszych, które może praktykować każdy człowiek, szczególnie ten najmłodszy.

Co nam daje nauka o ekologii

Edukacja na temat ekologii powinna dotyczyć wszystkich ludzi – dorosłych oraz dzieci. Im wcześniej podejmujemy działania zmierzające do zrozumienia tej dziedziny nauki ,tym lepiej okazujemy szacunek miejscu, w którym mieszkamy.

Głównymi celami edukacji ekologi są:

• odczucie pełnej odpowiedzialności do przyrody
  • uzmysłowienie, że wszystko pochodzi od przyrody

Do tych przedmiotów i czynności można z pełnym przekonaniem zaliczyć:

• zdrową żywność
  • naturalna bliskość obojga rodziców
  • ekologiczne pieluchy
  • ekologiczne wózki dziecięce
  • ekologiczne zabawki
  • ekologiczne ubrania dla dzieci
  • i wiele innych

Ekologia należy do dziedziny nauki, która wbrew powszechnym opiniom dotyczy każdego człowieka. Już od najmłodszych lat dzieci korzystają z uroków przyrody, doceniając jej niezwykłe walory. To właśnie za jej pomocą poznają śpiew ptaków, urokliwość roślin, naturalność środowiska , a w późniejszych latach nabierają także szacunku, do wszystkiego co ich otacza. Definicja ekologii dla dzieci z pozoru wydaje się bardzo trudna. Jednak, gdy się dłużej zastanowić, można ją opisać w jednym, prostym zdaniu: ekologia to nic innego jak nasz dom oraz wszystkich istot, które nas otaczają.

WIERSZYK:

„Mały ekolog”  Mateusza Mojsak.

Lubię dbać o środowisko,

i wiem o nim prawie wszystko:

gaszę światło w toalecie,

by nie brakło go na świecie.

Jeżdżę tylko na rowerze,

bo to służy atmosferze,

nie marnuję także wody,

by świat zdrowy był i młody.

EKOLOGICZNY DOMEK

Potrzebne: 3 rolki po papierze toaletowym, 3 kawałki papieru do oklejenia rolek, trójkąt na dach, prostokąt na drzwi,
3 prostokąty na okna, 6 paseczków na szprosy, 6 prostokątów na okiennice.

Rolki oklejamy, wystające fragmenty zaginamy do wewnątrz rolki. Następnie wszystkie trzy rolki sklejamy ze sobą. Na wierzch naklejamy dach, drzwi i okna. Potem kolejną rolkę malujemy na brązowo lub oklejamy. Doklejamy koronę z zielonego papieru.

Naklejamy kulki z bibuły i kolorowe guziczki. Potem ustawiamy bajecznie kolorową ulicę.

Zdalne nauczanie – NASZA PLANETA ZIEMIA

4-latek-zabawy-grafomotoryka

Aby pobrać plik kliknij na link Prawym przyciskiem myszy a następnie „Zapisz element docelowy jako