Zdalne nauczanie – Odkrywcy

Propozycje zabaw i ćwiczeń do realizacji w tym tygodniu (11.05.-15.05.2020r.)
Temat tygodnia: DZIELNI STRAŻACY ?

“Czego strażak potrzebuje do swojej pracy?” – wykonanie karty pracy (załącznik 1).

Zabawa ruchowa “Raz, dwa, trzy strażak patrzy”
Dziecko staje na wyznaczonym miejscu (w pokoju lub ogrodzie) a rodzic/rodzeństwo (STRAŻAK) na drugim końcu pokoju odwrócony plecami i wypowiada słowa: raz, dwa, trzy strażak patrzy. W tym czasie dziecko idzie szybkim krokiem w stronę strażaka. Rodzic po wypowiedzeniu tych słów odwraca się, a dziecko musi zatrzymać się w miejscu i nie poruszać się. Strażak chodzi i sprawdza czy dziecko nie rusza się (może rozśmieszać dziecko); jeśli dziecko poruszy się wraca na początek. Zabawa polega na tym, aby dojść do strażaka, następnie następuje zamiana ról.

Zabawa “Węże strażackie”  (potrzebny będzie pasek bibuły)
Dziecko dostaje pasek bibuły i ma za zadanie zwinąć go w rulon, a następnie trzymając za koniec wyrzucić do przodu i rozwinąć.

Zabawa matematyczna “Drabina strażacka” (pomoce: patyczki do lodów, kostka do gry)
Dziecko rzuca kostką i układa z patyczków taką ilość szczebelek ile wypadło oczek. Z każdym kolejnym ruchem dokłada kolejne patyczki do drabiny. Na koniec z pomocą rodzica podejmuję próbę policzenia patyczków.

Zabawa inscenizowana ruchem “Ćwiczę z misiem Normanem”
Rodzic czyta poniższy tekst i pokazuje razem z dzieckiem poszczególne części ciała oraz wykonują ćwiczenia.
„Miś Norman i Ja”
Norman, Norman mały miś,
Będzie z nami ćwiczył dziś.
Już za chwilę zaczynamy,
Wszystkie mięśnie rozruszamy.
Miś gimnastykę prowadzi
Dzieciom, także ćwiczyć radzi:

– To jest moja prawa ręka,
a to lewa proszę.
Prawą rączkę mam u góry.
Teraz lewą wznoszę.
To jest moja prawa nóżka,
a to lewa proszę.
Prawą nóżką tupnę sobie,
a lewą podniosę.

Pokaż gdzie masz oko,
gdzie masz ucho,
a gdzie nos.
Gdzie masz rękę,
a gdzie nogę,
gdzie na głowie rośnie włos.
Daj mi rękę – prawą , lewą!
Tupnij nogą – raz i dwa!
Kiwnij głową „Tak i Nie”!
Razem pobawimy się.

Ćwiczenia graficzne typu połącz kropki – załącznik “Ćw. straż”

Kolorowanki w tematyce tygodnia “Kolorowanki – straż”

Zachęcamy również do puszczenia dzieciom bajki “Strażak Sam” (dostępna na platformie NETFLIX).

Ćw. straż

Kolorowanki – straż

Załącznik 1

Aby otworzyć plik potrzebny jest program Microsoft Word lub inna alternatywny np. Open Office