Zdalne nauczanie – Odkrywcy

ODKRYWCY – propozycje zabaw i zadań edukacyjnych – 14.12.2021r.

Witamy Was serdecznie.  Okres zimy, to czas trudny dla ptaków, pomóżmy im zatem przetrwać ten okres. Na początek poznajmy ptaki, które zimują w naszym kraju. Zapraszam do obejrzenia ilustracji.

• A teraz zapraszam na film:

Gil, kos, sikorka, szczygieł, mazurek… Ptaki zimujące w Polsce https://www.youtube.com/watch?v=GZT-VcJ3VsE&ab_channel=WeronikaDomogr%C3%B3d

• Posłuchajcie wiersza „Czym karmić ptaki?” M. Tokarczyk

Ta historia dzieci dziś będzie krótka,

która przypomina o tym, by mieć dobre serduszka.

Wiec małym i dużym dzieci w potrzebie pomagają.

A gdy zimą chłody i mrozy przybywają.

Pani Zima spowija świat białą kołderką.

Pamiętaj o ptakach, które nic do jedzenia nie mają!

Lecz zapamięta! Ptaki dokarmiamy tylko wtedy, gdy one same pożywienia znaleźć już nie zdołają!

A jak pomagamy?

Chyba dobrze wiecie, że do karmnika pożywienie ptakom sypiemy.

Ale okruszków chleba ptakom nigdy nie dajemy!

Bo pyszny chlebuś tylko przedszkolaki zjadają,

a ptaki po chlebusiu tylko brzuszku pobolewają.

Za to pamiętaj przedszkolaku drogi, o słonince na sznurku – to przysmak sikorki.

Kosy za to jabłuszka pysze zjadają, więc powbijajcie je na gałązki.

A gdy na spacerze łabędzie spotkasz to rzuć im garść zbóż.

Wróble ,nam dobrze przecież znane z ochota zjedzą: proso, słonecznik łuskany i drobną kaszę.

Na zakończenie powiem jeszcze Wam, o czystość w karmniku zawsze dbaj.

I w bezpiecznym miejscu karmnik swój daj.

By ptaki bezpieczne były, o dzikie zwierzęta się nie martwiły.

Rozmowa na temat treści wiersza i poniższej planszy.

• Praca plastyczna: ptaki w karmniku.Można wykorzystać kolorowankę lub własnymi siłami, używając swojej wyobraźni, stworzyć karmnik dla ptaków, np. z patyków, wycinając z papieru, z rolki po papierze toaletowym lub z pomocą rodzica stworzyć prawdziwy karmnik z małych deseczek.

• Słuchanie piosenki „Wróbelek Stempelek”

• Odszukaj różnice na obrazkach.

• Karty pracy:

Przyjemnej zabawy 🙂