Zadalne nauczanie

Zdalne nauczanie – Kangurki

PROPOZYCJE ZABAW I ZADAŃ  8.05.2020 PIĄTEK

1. Spotkanie z muzyką klasyczną – posłuchaj utworu „Cztery pory roku – Wiosna” A. Vivaldi (link z YouTube poniżej) :

– Powiedz, w jaki nastrój wprowadziła Ciebie ta muzyka?

– Co sobie wyobraziłeś słuchając utworu z zamkniętymi oczami? (opowiadaj pełnymi zdaniami).

1. Zabawa matematyczna „Utrwalamy dodawanie”.

Pomoce: pasek kartki, kolorowe klamerki do bielizny

„Utrwalamy dodawanie”- Rodzic podaje Wam działania, a Wy staracie się podać prawidłowe rozwiązanie, przypinając klamerki do kartki np. 4 + 3 = 7. Można się tak wspólnie wspaniale pobawić. Można układać zadania z treścią. Jeszcze więcej radości. No i to wspaniałe ćwiczenie na cierpliwość i sprawne operowanie naszymi paluszkami. Powodzenia

1. Utrwalenie litery f, F elementami metody M. Bogdanowicz.

1. ZABAWY i ĆWICZENIA GIMNASTYCZNE

* Ćwiczenia z kartką papieru lub płachtą gazety (każde ćwiczenie powtarzamy 6 razy).

Rodzic podaje kartkę papieru dziecku, które zgniata kartkę robiąc z niej kulkę, ustawia się             w swobodnym miejscu (ramiona w bok i robimy wiatraczki).

– dziecko przekłada kulkę z ręki do ręki z przodu, przekłada kulkę z ręki do ręki z tyłu,

– przekładanie kulki z ręki do ręki raz pod uniesionym prawym kolanem, raz pod lewym kolanem,

– podrzucanie kulki oburącz i chwyt oburącz,

– w siadzie rozkrocznym kulka między nogami, toczenie dłońmi kulki do przodu i przysuwanie do siebie,

– w klęku podpartym kulka między dłońmi, dziecko ugina ramiona i dotykają nosem do kulki,

– w siadzie o nogach ugiętych kulka pomiędzy stopami, przesuwanie kulki stopami prawą stopą w kierunku lewej i odwrotnie,

– chwytanie stopami kulki i unoszenie w górę, opuszczanie nóg w dół,

– ćwiczenie jak wyżej tylko kulkę upuszczamy na podłogę.

• Ćwiczenia wzmacniające gorset mięśniowy kręgosłupa

Rodzic i dziecko lub dzieci w parach leżą na przeciwko siebie:

Podawanie do siebie piłki rękami (ramiona ułożone w bok, łokcie uniesione)

Siłowanie – obie osoby trzymają piłkę. Na sygnał każdy ciągnie piłkę do siebie licząc np. do pięciu. Wygrywa ten, kto zabierze piłkę.

Klaskanie – dziecko powtarza rytm, którą rodzic pokaże (przy uniesionych łokciach).

Dmuchanie – podawanie do siebie piłeczki ping-pongowej dmuchając ją.

Profilaktyka płaskostopia i ćwiczenia wzmacniające mięśnie grzbietu

Rodzic i dziecko lub dzieci w pozycji siedzącej

Co narysowałem? – rysujemy zakrętką butelki (trzymaną przez palce stóp) litery, cyfry, figury, zadaniem drugiej osoby jest odgadnąć co zostało zapisane/narysowane

Podaj butelkę! – turlanie stopami butelki do siebie

Porządki  – wrzucanie do butelki palcami stóp np. żołędzi, kulek papierowych, pogniecionych wcześniej stopami

• Grzechotka – butelka wypełniona wodą z brokatem jest trzymana przez palce stóp, zadaniem dzieci jest potrząsanie butelką „grzechotką” w dowolnym rytmie, rytm może naśladować druga osoba.

1. Karta pracy, cz. 4, s.33
  2. „Co z tego powstanie” – zabawa konstrukcyjna.

Dzieci z 10 patyczków układają wymyślone przez siebie wzory. Nadają nazwy wzorom, które powstały.

1. Wierszowanie – pokazywanie

Ręce w dole, ręce w górze,

Rysujemy koło duże,

Skok do góry, ręce w bok,

Teraz w przód zrób jeden krok,

Skok do tyłu, skok na jednej nodze,

Teraz usiądź na podłodze.

1. „Matematyczne zagadki”

Proponujemy przeczytać dzieciom zagadki, dzieci na pewno doskonale poradzą sobie z nimi.

1) Jak nazywa się duży palec u dłoni?

2) Wymień dwa pojazdy posiadające tylko dwa koła?

3) Którą dłoń podajemy na powitanie?

4) Ile palców u obu dłoni ma człowiek?

6) Jak nazywa się figura geometryczna, która ma wszystkie boki równe?

7) Która z tych liczb jest większa 8 czy 3?

8) Ile to jest razem 4 i 5?

9) Ile boków ma trójkąt?

1. „Zapamiętaj instrument”- zabawa słowna.

Rodzic rozpoczyna zabawę i wymienia nazwę dowolnego instrumentu. Dziecko powtarza nazwę instrumentu i dodaje swoją nazwę instrumentu. Każdy uczestnik wymienia nazwy dwóch (trzech) instrumentów: rodzica, rodzeństwa i swoją.

1. Ćwiczenia do wyboru.

ŻYCZYMY OWOCNEJ PRACY I WSPANIAŁEJ ZABAWY.

DBAJCIE O SIEBIE I SWOJE ZDROWIE.

Zdalne nauczanie – ZABAWY I ZADANIA 8.05.2020 PIĄTEK